Biouhel

Biouhel vyrobený procesem pyrolýzy.
Vyrobené jemné pelety biouhlu

Biouhel je biomasa zuhelnatělá za účelem aplikace do půd. Od dřevěného uhlí se liší tím, že je drobnozrnná, že uhelnatění není uplatněno na kusové dříví a že výsledný pevný produkt se nepoužívá jako palivo. Biouhel vzniká procesem zvaným pyrolýza. Při něm je biomasa zahřívána bez přístupu vzduchu při vysokých teplotách 300-600 °C. Pokud jde o živiny, je složení biouhlu, až na snížený obsah dusíku, téměř stejné jako vstupní biomasa. Největší část tvoří ovšem čistý uhlík, který je ve velmi stabilní formě a téměř nepodléhá dalšímu rozkladu. Živiny, které se na uhlík navážou, se z něj uvolňují pomalu a nevyplavují se. Samotný uhlík v této formě setrvává v půdě v řádu staletí a tisíciletí[1].

Biouhel nachází své využití v energetice (během své výroby), odpadovém hospodářství i zemědělství. Pro své vlastnosti je zkoumán jako prostředek ke zmírňování klimatické změny a může také zlepšovat vlastnosti půd[2].

  1. VERONICA, Základní organizace Českého svazu ochránců přírody. Biouhel. Veronica [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
  2. NABUURS, Gert-Jan; MRABET, Rachid, et al. Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change [online]. IPPC, 2021-11-29 [cit. 2022-05-02]. Kapitola 7: Agriculture, Forestry and Other Land Uses 2 (AFOLU). Viz přehled v části 7.4.3.2. Biochar. Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-04-04. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search