E-knjiga

Čitanje e-knjige na e-čitaču

E-knjiga, eKnjiga ili eknjiga (engl. eBook, e-book), skraćenica od elektronska knjiga, je knjiga koja se distribuira u digitalnoj formi.

E-knjige se čitaju na računarima sa programima kao što su Adobe Reader ili Microsoft Reader, ili na posebnim portabilnim čitačima.

E-knjiga se prvi put pominje 1971. godine kada je Michael Hart, student univerziteta u Illinoisu, putem univerzitetske mreže počeo distribuirati knjige u digitalnoj formi i koja se sastoji od teksta, slika ili oboje čitljivih na ravnom ekranu računara ili drugih elektronskih uređaja.[1] Iako se ponekad definiše kao "elektronska verzija štampane knjige",[2] neke e-knjige postoje bez štampanog ekvivalenta. E-knjige se mogu čitati na namjenskim e-čitačima, ali i na bilo kojem računarskom uređaju koji ima ekran za gledanje koji se može kontrolirati, uključujući desktop računare, laptopove, tablete i pametne telefone.

Distribucija knjiga u elektronskoj formi je bio početak projekta koji je Hart poslije nazvao project Gutenberg, po revolucionaru tehnologije štampanja Johannu Gutenbergu. Projekt se zalaže za kreiranje elektronskih verzija književnih dijela u javnom domenu i njihovo besplatno distribuiranje putem interneta i pripadaju mu velike zasluge za širenje i populizaciju e-knjige.

Tokom 2000-ih, postojao je trend preseljenja prodaje štampanih i e-knjiga na Internet, gdje čitaoci kupuju tradicionalne papirne knjige i e-knjige na web lokacijama koje koriste sisteme e-trgovine. Sa štampanim knjigama, čitatelji sve više pregledavaju slike korica knjiga na web stranicama izdavača ili knjižara i biraju i naručuju naslove na internetu. Štampane knjige se zatim dostavljaju čitaocu poštom ili drugom službom za dostavu. Sa e-knjigama, korisnici mogu pretraživati naslove na mreži, a onda kada odaberu i naruče naslove, e-knjiga im se može poslati online ili korisnik može preuzeti e-knjigu od.ah.[3] Do ranih 2010-ih, e-knjige su počele da nadmašuju tvrdi uvez po ukupnim brojkama izdavanja u SAD.[4]

Glavni razlozi zbog kojih ljudi kupuju e-knjige su vjerovatno niže cijene, povećana udobnost (jer mogu kupiti od kuće ili u pokretu s mobilnim uređajima) i veći izbor naslova.[5] Sa e-knjigama, "elektronski obilježivači olakšavaju referenciranje, a čitači e-knjiga mogu omogućiti korisniku da komentariše stranice."[6] "Iako beletristike i nefikcijske knjige dolaze u formatima e-knjiga, tehnički materijal je posebno prikladan za e-knjige. Isporuka e-knjiga jer se može digitalno pretraživati" po ključnim riječima. Osim toga, za knjige o programiranju primjeri koda se mogu kopirati.[6] U SAD-u se povećava količina čitanja e-knjiga. Do 2014. 28% odraslih je pročitalo e-knjigu, u poređenju sa 23% u 2013. Do 2014. 50% odraslih Amerikanaca imalo je e-čitač ili tablet, u poređenju sa 30% koje je posjedovalo takve uređaje u 2013.[7]

Osim objavljenih knjiga i časopisa koji imaju digitalni ekvivalent, postoje i digitalni udžbenici, koji služe kao tekst za čas i pomoć u obrazovanju zasnovanom na tehnologiji.

  1. ^ Gardiner, Eileen and Ronald G. Musto. "The Electronic Book." In Suarez, Michael Felix, and H. R. Woudhuysen. The Oxford Companion to the Book. Arhivirano 12. 9. 2019. na Wayback Machine Oxford: Oxford University Press, 2010, str. 164.
  2. ^ "e-book. Arhivirano 8. 2. 2011. na Wayback Machine". Oxford Dictionaries, april 2010. Oxford University Press. (Pristupljeno 2. 9. 2010).
  3. ^ "BBC – WebWise – What is an e-book?". www.bbc.co.uk (jezik: engleski). Arhivirano s originala, 4. 2. 2017. Pristupljeno 26. 5. 2017.
  4. ^ eBook Revenues Top Hardcover – GalleyCat. Arhivirano 1. 7. 2013. na Wayback Machine. Mediabistro.com (15. 6. 2012). Pristupljeno 28. 8. 2013
  5. ^ Bhardwaj, Deepika (2015). "Do e-books really threaten the future of print?". The Times of India. Arhivirano s originala, 17. 5. 2016. Pristupljeno 6. 5. 2016.
  6. ^ a b "e-book Definition from PC Magazine Encyclopedia". Arhivirano s originala, 7. 8. 2017.
  7. ^ E-reading rises as device ownership jumps. Arhivirano 27. 3. 2014. na Wayback Machine. Pew Research. Pristupljeno 24. 7. 2014

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search