Hypacrosaurus

Hypacrosaurus
Evolúciós időszak: 76–68 Ma
késő kréta
A Hypacrosaurus rekonstrukciója

A Hypacrosaurus rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Madármedencéjűek (Ornithischia)
Alrend: Ornithopoda
Család: Hadrosauridae
Alcsalád: Lambeosaurinae
Nemzetség: Corythosaurini
Nem: Hypacrosaurus
Brown, 1913
Szinonimák
Fajok
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Hypacrosaurus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Hypacrosaurus témájú kategóriát.

A Hypacrosaurus (jelentése 'majdnem a legmagasabb gyík', a görög υπο- /hypo- 'kevesebb', ακρος / akros 'magas' és σαυρος / sauros 'gyík' szavak összetételéből, arra utalva, hogy az állat majdnem olyan nagy, mint a Tyrannosaurus)[2][3] a hadrosaurida dinoszauruszok egyik neme, melynek külseje emlékeztet a Corythosauruséra, ugyanis egy magas, lekerekített fejdíszt viselt, ami a Corythosaurusénál valamivel kisebb és kevésbé egyenes volt. Két faj maradványai alapján ismert, melyek nagyjából 76–68 millió évvel ezelőtt éltek a késő kréta időszakban, a kanadai Alberta és az Amerikai Egyesült Államokbeli Montana területén. Észak-Amerikában az utolsó jó állapotban megőrződött, üreges fejdíszű kacsacsőrű dinoszauruszok közé tartozik. A H. stebingerihez tartozó fészkekről, tojásokról és fiókákról szóló, az 1990-es években készült leírásig az alig ismert nemek közé tartozott.

  1. Habár a fajt több különböző nembe is átsorolták, a nem nevét a Lambeosaurus szinonimájának tartják, mivel a Procheneosaurus típusfaját ehhez a nemhez kapcsolták; Matthew csontváza, a Procheneosaurusként elnevezett példány azonban szokatlan módon mégsem a típuspéldány. További részletekért lásd a Lambeosaurus és a Procheneosaurus szócikkeket.
  2. Brown, Barnum (1913). „A new trachodont dinosaur, Hypacrosaurus, from the Edmonton Cretaceous of Alberta”. Bulletin of the American Museum of Natural History 32 (20), 395–406. o. (Hozzáférés: 2009. június 4.)  
  3. Creisler, Benjamin S..szerk.: Carpenter, Kenneth (ed.): Deciphering duckbills, Horns and Beaks: Ceratopsian and Ornithopod Dinosaurs. Bloomington and Indianapolis: Indiana University Press, 185–210. o. (2007). ISBN 0-253-34817-X 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search