Introvert

Introvert (z lat. intróvertere, intro = "dovnútra", vertere = "zameraný") je človek, ktorý sa viac sústredí na svoje mentálne vnútro, zameriava sa na svoj vlastný vnútorný svet, v ktorom prevláda fantázia a predstavivosť.[1] Svoju mentálnu energiu sústredia viac do seba, svoje nápady či reakcie si viac uchovávajú v hlave ako ich dávajú najavo. Viac premýšľajú, najmä pred rozprávaním, navonok sa tak môžu zdať nesociálnejší, niekedy až hanbliví či plachí.[2] Introverti preferujú menej stimulujúce aktivity, ako napríklad čítanie, písanie, meditácia, či hry pre jedného hráča. Na rozdiel od extrovertov nenachádzajú zmysel bezvýznamných priateľstiev či kontaktov, a majú malé uspokojenie z veľkých sociálnych aktivít, pri ktorých sú ľahko vyčerpaní či napätí. Na rozdiel od hanblivosti či úzkostlivosti však ide o ne-neurotickú preferenciu a osobnostnú vlastnosť. Udržujú si menšie sociálne kruhy, s ktorými však majú silnejšie vzťahy.[3] Vlastnosť byť introvert sa nazýva introverzia. Opakom introverta je extrovert.

Osobnostné rozdelenie na introvertov a extrovertov definoval a popularizoval Karl Jung[4] a ako psychologická vlastnosť je používaná vo viacerých teóriách osobnostnej typológie, ako napríklad Big Five model (nízka úroveň extroverzie), Myers-Briggs Type Indicator (typy začínajúce písmenom I s dominantnou introvertnou funkciou), Socionika (introtimné typy, končiace na písmeno I, s introvertným vedúcim informačným elementom) a podobne. V Hippokratovej teórií štyroch temperamentov, ktorá je implementovaná v profesionálnej psychológií na Slovensku, sú introverti v temperamente flegmatikov alebo melancholikov. Niektorí psychológovia pojem používajú na opísanie jedinca so silnou preferenciu introspekcie, samostatnosti a so slabšou sociabilitou - táto definícia vychádza z kontroverznej kritiky pojmu, že väčšina populácie je v skutočnosti medzi introvertom a extrovertom - ambivert.[5]

  1. OLEXOVÁ, Klára. Manuál introverta [online]. Psychologie.cz, 18.4.2011, [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. (čeština)
  2. Extraversion or Introversion [online]. The Myers & Briggs Foundation, [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. (angličtina)
  3. CAIN, Susan; SZALAVITZ, Maia. Q&A with Susan Cain on the Power of Introverts [online]. TIME, 27.1.2012, [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. (angličtina)
  4. JUNG, Carl. Psychologische Typen. [s.l.] : Rascher Verlag, 1921. ISBN 0-691-01813-8. (nemčina)
  5. MATTHEWS, Paul. The MBTI is a flawed measure of personality [online]. 20.05.2004, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. (angličtina)

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search