Paleobotanika

Fosilni list bukve Fagus sylvatica iz kasnog pliocenaFrancuske, prije oko milion godina

Paleobotanika je grana botanike koja se bavi otkrivanjem i identifikacijom ostataka biljaka iz minulih geoloških epoha i njihovom upotrebom za biološku rekonstrukciju prošlih okruženja (paleogeografija) i evolucijske historije biljaka, sa uticajem na evoluciju života uopće. Sinonim joj je paleofitologija. To je komponenta paleontologije i paleobiologije. Prefiks palaeo– znači „prastari, stari“,[1] ai izveden je iz pridjeva grč. παλαιός – palaios = prastari.[2]

Paleobotanika uključuje proučavanje Embryophyta (fosile, kopnenih biljaka kao i istraživanje prahistorijskih morskih fotoautotrofa, kao što su fotosintetske alge, morske alge ili slatkovodne alge. Usko srodno polje je palinologija, koja uključuje istraživanje fosiliziranih spora i polena.

Primjeri prahistorijskih biljaka su:

  1. ^ Stearn, W.T. (2004). Botanical Latin (4th (p/b) izd.). Portland, Oregon: Timber Press. str. 460. ISBN 978-0-7153-1643-6.
  2. ^ Liddell, Henry George; Scott, Robert (1940). "παλαιός". A Greek-English Lexicon. Oxford: Clarendon Press. Pristupljeno 16. 7. 2019. Nepoznati parametar |lastauthoramp= zanemaren (prijedlog zamjene: |name-list-style=) (pomoć)

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search