Kyberterorismus

Pojem kyberterorismus může mít různě široký záběr. V širším pojetí můžeme pod kyberterorismus zahrnout téměř jakoukoli aktivitu spojenou s terorismem nebo s kyberprostorem. Tento široký záběr se ale většinou zužuje a kyberterorismus je chápán jako podmnožina terorismu.[1] Jako kyberterorismus označujeme promyšlený, politicky motivovaný útok organizovaných skupin, jednotlivců nebo tajných agentů namířený proti informačním sítím, počítačovým programům a datům.[2] Další užší definice formulovaná Dorothy E. Denningovou zní: „Kyberterorismus je konvergencí terorismu a kyberprostoru obecně chápaný jako nezákonný útok nebo nebezpečí útoku proti počítačům, počítačovým sítím a informacím v nich skladovaným v případě, že útok je konán za účelem zastrašit nebo donutit vládu, nebo obyvatele k podporování sociálních nebo politických cílů.“[3] Při útoku se používají počítače nebo elektronická zařízení přes internetové připojení. Kyberterorismus by měl mít nějaký negativní dopad na vybranou skupinu obyvatel, může se jednat o násilí, destrukci nebo narušení chodu systému. Útoky se snaží vyvolat v lidech pocit strachu a nejistoty. A pomocí těchto psychologických reakcí oběťmi manipulovat. Kyberterorismus je označován za nový druh terorismu, od kterého se odlišuje právě použitím informační a komunikační techniky.[4] Cílem kyberterorismu může být politická změna, propaganda, finanční profit, oslabení protivníka, publicita, tedy snaha upoutat pozornost na své požadavky nebo ideály. Cíle kyberterorismu se sice nacházejí ve světě virtuálním, ale většinou mají mít dopad na reálný svět. Závislost společnosti na informačních technologiích se stupňuje a s ní i nebezpečnost kyberteroristických útoků. Útoky se mohou opakovat a útočníci se často snaží dosáhnout svých požadavků prostřednictvím výhrůžek a hrozeb dalších útoků.[5]

  1. DRMOLA, Jakub. Konceptualizace kyberterorismu. Vojenské rozhledy. 2013, č. 2.
  2. COLARIK, Andrew M. a Lech JANCZEWSKI. Managerial Guide for Handling Cyber-terrorism and Information Warfare [online]. 2005 [cit. 2015-02-08]. ISBN 1-59140-583-1. Dostupné z: http://www.google.cz/books?hl=cs&lr=&id=h2WJFjVhDnYC&oi=fnd&pg=PR8&dq=Janczewski+a+Colarik+2005&ots=FfUVoB9nu1&sig=-X2rajxXlpe9HhGw9QkqT0PyxAs&redir_esc=y#v=onepage&q=Janczewski%20a%20Colarik%202005&f=false
  3. DENNING, Dorothy E. Activism, Hacktivism, and Cyberterrorism: The Internet as a Tool for Influencing Foreign Policy. IWS - The Infornation Warfare site. [online]. [cit. 2015-01-24]. Dostupné z: http://www.iwar.org.uk/cyberterror/resources/denning.htm Archivováno 5. 2. 2015 na Wayback Machine.
  4. BASTL, Martin. Kybernetický terorismus: studie nekonvenčních forem boje v kontextu soudobého válečnictví. Brno, 2007. Disertační práce. Masarykova universita. Vedoucí práce Maxmilián Strmiska.
  5. PAVLIKOVA, Miroslava. Estonsko-ruský incident v kontextu kyberterorismu. Global Politics: časopis pro politiku a mezinárodní vztahy [online]. 19. 1. 2014 [cit. 2015-01-24]. Dostupné z: http://www.globalpolitics.cz/clanky/estonsko-rusky-incident-v-kontextu-kyberterorismu Archivováno 2. 2. 2015 na Wayback Machine.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search