PISA

PISA
Vznik1997
Oficiální webwww.oecd.org/pisa/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Projekt PISA (zkratka pro Programme for International Student Assessment) je mezinárodní výzkum pořádaný Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Šetření se poprvé uskutečnilo v roce 2000. Je prováděno každé tři roky s tím, že každá iterace pokládá větší důraz na jednu ze zvolených oblastí. Jeho cílem je zjišťování úrovně v rámci čtenářské a matematické gramotnosti i přírodovědné vzdělanosti mezi žáky ve věku 15 let.[1] Na základě těchto údajů panuje snaha zachytit míru, do jaké si v rozdílných zemích světa žáci u konce povinné školní docházky osvojili patřičné schopnosti pro zapojení do společnosti. Prostřednictvím vyplynulých výsledků se snaží tvůrci vzdělávacích politik zachytit klady a zápory jednotlivých vzdělávacích systémů a zlepšit je.[2] Jednou ze stěžejních charakteristik, která projekt PISA odlišuje od dříve prováděných výzkumů, je jeho zaměření na znalosti využitelné v pracovním, osobním či občanském životě. Všechna předchozí mezinárodní šetření se hlavně zabývala tím, jak jsou žáci schopni zvládat školní učivo.[3] V České republice je výzkum pořádán prostřednictvím České školní inspekce.

  1. ČESKÁ ŠKOLNÍ INSPEKCE. Zpráva o přípravě a realizaci hlavního šetření PISA 2018 [online]. 2018 [cit. 2019-05-14]. Dostupné online. 
  2. OECD. PISA 2018 Assessment and Analytical Framework [online]. OECD Publishing, Paris, 2019 [cit. 2019-05-14]. Dostupné online. 
  3. ČESKÁ ŠKOLNÍ INSPEKCE. Zpráva z tiskové konference v ČR [online]. 2001 [cit. 2019-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-14. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search