Panmunjeom

Panmunjeom, pogled od Sjeverne do Južne Koreje

Panmunjeom, također poznat kao Panmunjom, Joint Security Area (JSA), vojno je naselje u demilitariziranoj zoni (DMZ) između Sjeverne i Južne Koreje, gdje se pregovaralo o završetku Korejskog rata od 1951. do 1953. godine. To je sjedište Vojne komisije za primirje (MAC), koja nadzire poštivanje primirja. Panmunjeom je dom Mosta bez povratka, koji je dugo bio jedini granični prijelaz između dviju korejskih država. Mjesto je pod isključivom upravom MAC-a.

Južnokorejski vojnici stoje na straži u JSA između plavih zgrada. Pogled s juga. Sa stražnje strane, trokatna dvorana Panmungak, u Sjevernoj Koreji.

Ime Panmunjeom navodno dolazi od imena sela "Neolmun" što znači vrata od dasaka. Od 10 srpnja 1951. tamo su se sastajale delegacije zaraćenih strana kako bi pregovarale o prekidu rata. Konačno, nakon 765 konferencija, Kina, Sjeverna Koreja i UN (koje zastupa SAD) potpisali su Sporazum o primirju iz srpnja 1953. Prema odredbama sporazuma, očišćena su sva naselja unutar demilitarizirane zone, uključujući i mjesto izvorno nazvano Panmunjeom. Sjedište Povjerenstva za primirje MAC-a, sastavljeno od predstavnika obje strane, premješteno je na novoucrtanu granicu između dviju korejskih država, ali je zadržalo ime Panmunjeom. U sljedećim desetljećima Panmunjeom je služio kao mjesto daljnjih pregovora.

Američki predsjednik Donald Trump i čelnik Sjeverne Koreje Kim Jong-un nakratko su se sastali u Zajedničkom sigurnosnom području 30. lipnja 2019.

Dana 30. lipnja 2019. Kim Jong-un i američki predsjednik Donald Trump sastali su se u Panmunjeomu. Trump je bio prvi američki predsjednik koji je prešao granicu sa Sjevernom Korejom, a potom su obojica zajedno prešli granicu s Južnom Korejom.[1]

  1. Trump überschreitet Grenze zu Nordkorea auf der Seite der Tagesschau vom 30. Juni 2019, abgerufen am 1. Juli 2019

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search