Perizonium

Drewniany krucyfiks na ścianie kościoła Wszystkich Świętych w Gliwicach - perizonium

Perizonium (z gr. περίζωμα, od περί, peri "wokół" i ζωμα, zoma "opaska, przepaska, pas") – drapowana opaska bioder ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa; w ikonografii często przyjmująca rozmaite formy.

W poszczególnych okresach sztuki perizonium jest odmiennie przedstawiane: w sztuce romańskiej w formie sztywnych pionowych fałd, wiązane z przodu, sięgające od pasa do kolan, w gotyku fantazyjnie drapowane i krótsze, często z węzłem przesuniętym na bok, od XVII wieku najczęściej podtrzymywane sznurem okalającym biodra, wąskie[1][2]. W połowie XVIII wieku spod perizonium przewiązanego sznurem widoczny był fragment biodra[3].

Perizonium pochodzi z kultury minojskiej i przedstawione jest np. na fresku Tauromachia[4].

Wygląd perizonium jest ważny dla historyków sztuki. Zmiany jakim podlegało w kolejnych wiekach stały się jednym z elementów datujących sceny ukrzyżowania[3].

  1. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie stsz
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie sz
    BŁĄD PRZYPISÓW
  3. a b Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie muzeum
    BŁĄD PRZYPISÓW
  4. Jill Condra, The Greenwood Encyclopedia of Clothing Through World History: Prehistory to 1500CE, Westport, Connecticut: Greenwood Publishing Group, 2008, s. 79, ISBN 978-0-313-33662-1, OCLC 156808055 [dostęp 2020-10-03] (ang.).

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search