Placentacija

Placentacija
Placentacija kod ljudi kao rezultat brazdanja u različitim gestacijskim dobima
Detalji
LatinskiPlacentatio
PrekurzorBlastula
Gives rise toNovorođenče
SistemReproduktivni
Anatomska terminologija

Placentacija se odnosi na formiranje, tip i strukturu, ili raspored posteljice. Funkcija placentacije je prijenos hranjivih tvari, respiratornih plinova i vode iz majčinog tkiva u rastući zametak, a u nekim slučajevima i uklanjanje otpada iz embriona. Placentacija je najpoznatija kod živorodnih sisara (Ttheria), ali se javlja i kod nekih riba, gmizavaca, vodozemaca, raznih beskičmenjaka i cvjetnica . Kod kičmenjaka, placente su evoluirale više od 100 puta nezavisno, pri čemu se većina ovih slučajeva javlja kod viličastih reptila.

Posteljica se može definirati kao organ formiran kontinuiranom apozicijom ili fuzijom fetusnih membrana i roditeljskog tkiva za fiziološku razmjenu.[1] Ova definicija je modificirana iz originalne Mossmanove (1937)[2] definiciju, koja je ograničavala placentaciju kod životinja samo na one slučajeve kada se dogodila u maternici.

  1. ^ Greška kod citiranja: Nevaljana oznaka <ref>; nije naveden tekst za reference s imenom :0
  2. ^ Mossman, H. Comparative Morphogenesis of the Fetal Membranes and Accessory Uterine Structures Vol. 26 (Carnegie Institution of Washington, 1937).

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search