Planetesimaal

Planetesimaal on tahke astronoomiline objekt, mis nagu arvatakse eksisteerib prototähe ümber tiirlevas gaasist protoplanetaarses kettas või tähelähedases jäänukkettas. Arvatakse, et Päikesesüsteemis tekkisid planetesimaalid umbes 4,6 miljardit aastat tagasi.

Laialdaselt tunnustatud planeetide moodustumise teooria, Viktor Safronovi planetesimaalne hüpotees, väidab, et planeedid moodustuvad kosmilistest tolmuteradest, mis põrkuvad ja kleepuvad, moodustades üha suuremaid kehasid. Kui keha on saavutanud umbes kilomeetri suuruse, võivad selle koostisosad üksteist vastastikuse gravitatsiooni abil otse ligi tõmmata, aidates tõhusalt kaasa edasisele kasvule Kuu-suuruseks protoplaneediks. Väiksemad kehad peavad selle asemel tuginema Browni liikumisele või turbulentsile, et põhjustada kokkupõrkeid, mis viivad kleepumiseni. Kokkupõrgete mehaanika ja kleepumise mehhanismid on keerulised.[1][2]

Alternatiivina võivad planetesimaalid moodustuda väga tihedas tolmuterade kihis, mis läbib kollektiivse gravitatsioonilise ebastabiilsuse protoplanetaarse ketta kesktasandil.[3] Paljud planetesimaalid lagunevad kokkupõrgete käigus lõpuks laiali, kuid mõned suurimad neist võivad sellised kokkupõrked üle elada ja kasvada protoplaneetideks ja hiljem planeetideks.

  1. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega e21 on ilma tekstita.
  2. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega e22 on ilma tekstita.
  3. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega e23 on ilma tekstita.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search