PowerShell

PowerShell
PowerShell Core 6.0 icon.png
Programska ParadigmaImperative, pipeline, object-oriented, functional i reflective
Pojavio se14. novembar 2006 (2006-11-14)
TvoracJeffrey Snover, Bruce Payette, James Truher (et al.)
RazvijačMicrosoft
Sistem tipovanjaStrong, safe, implicit i dynamic
UtjecaliPython, Ksh, Perl, C#, CL, DCL, SQL, Tcl, Tk,[1] Chef, Puppet
Operativni sistemi

PowerShell je Microsoftov kostur za automatizaciju i konfiguraciju zadataka koji se koristi pomoću komandne linije i pripadajućeg skriptnog jezika. U početku dostupan samo za Windows, poznat pod imenom Windows PowerShell. Kasnije je objavljen kao softver otvorenog koda i za mnoge druge platforme 18. augusta 2016. pod imenom PowerShell Core.[2] Prvi Powershell napravljen je u .NET Frameworku dok je novi pisan u .NET Core.

Administrativni zadaci obično se izvode pomoću cmdlet-ova, koji su specijalizirane. NET klase koje izvršavaju određenu operaciju. Oni rade tako što pristupaju podacima u različitim skladištima podataka, kao što su datotečni sistem ili registry, koji su dostupni preko provajdera. Razvojni programeri drugih proizvođača mogu dodavati cmdlet komande i provajdere.[3] Skripte mogu koristiti cmdlet-ove a same skripte mogu se upakovati u module.

Skelet pruža potpuni pristup COM i WMI interfejsima, omogućavajući administratorima da obavljaju administrativne zadatke na lokalnim i udaljenim Windows sistemima.

Uključuje vlastitu konzolnu pomoć, dostupnu putem cmdleta Get-Help. Moguće je osvježiti lokalnu bazu pomoći sa interneta, putem Update-Help

  1. ^ Snover, Jeffrey (25. 5. 2008). "PowerShell and WPF: WTF". Windows PowerShell Blog. Microsoft.
  2. ^ Bright, Peter (18. 8. 2016). "PowerShell is Microsoft's latest open source release, coming to Linux, OS X". Ars Technica. Condé Nast.
  3. ^ "How Windows PowerShell works". Microsoft Developer Network. Microsoft. Retrieved 2007-11-27.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search