Probiotikum

Možná hledáte: Prebiotikum.

Probiotika jsou dle světových organizací WHO a FAO od roku 2001 definována jako živé organismy, které při podávání v přiměřeném množství přispívají ke zdraví hostitele.[1] Jsou proto přidávány do potravin či krmiv, které pak mohou příznivě ovlivnit zdraví konzumenta zlepšením rovnováhy jeho střevní mikroflóry. Evropský úřad pro bezpečnost potravin zatím nenalezl přesný mechanismus jejich působení, který je zodpovědný za prospěšné účinky.[2] Vzhledem k tomu, že se jedná o živé organismy, je klíčové právě ono "přiměřené množství", jelikož při jejich nadměrném užívání se mohou vyskytnout i negativní účinky[3]. Typickými příklady tzv. funkčních potravin obsahující probiotika jsou jogurty, kefír, sýry a fermentovaná zelenina[4]. Za nejčastější probiotika jsou považovány mléčné bakterie rodů Lactobacillus (L. acidophilus, L. racemosus  L. casei,  L. delbrueckii);  Bifidobacterium (B. bifidum, B. breve, B. infantis, B. lactis, B. longum); Streptococcus (Lactococcus) lactis, Streptococcus thermophilus, Leuconostoc cremoris, kvasinky Torulopsis kefir, Torulopsis sphaerica nebo Saccharomyces fragilis. V současné době je vědecký zájem o probiotika na vzestupu, a to zejména v souvislosti s jevem antibiotické rezistence a díky příklonům k podpůrným a obecně profylaktickým léčebným metodám.

  1. Health and nutritional properties of probiotics in food including powder milk with live lactic acid bacteria; World health organization, Cordoba, Argentina, 2001.
  2. TURCK, Dominique; CASTENMILLER, Jacqueline; DE HENAUW, Stefaan; HIRSCH‐ERNST, Karen Ildico; KEARNEY, John; KNUTSEN, Helle Katrine; MACIUK, Alexandre. Nutrimune and immune defence against pathogens in the gastrointestinal and upper respiratory tracts: evaluation of a health claim pursuant to Article 14 of Regulation (EC) No 1924/2006. EFSA Journal [online]. 2019-04 [cit. 2021-03-01]. Roč. 17, čís. 4. Dostupné online. DOI 10.2903/j.efsa.2019.5656. (anglicky) 
  3. PAZDERA, Josef. Bereme je na průjem, zácpu, nadýmání a mnohdy jen tak, preventivně. osel.cz [online]. 2019-03-31 [cit. 2021-03-01]. Dostupné online. 
  4. SOCCOL, Carlos Ricardo. The potential of probiotics: a review.. Food Technology and Biotechnology. 2010-06-04, s. 413–434. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search