Radikalismus

Pojem radikální (z latinského radix, kořen) je politický směr usilující o zásadní nekompromisní řešení problémů, nevybočuje však z ústavních pravidel. Začal se používat během pozdního 18. století jako politologické označení stoupenců důkladných společenských změn, které by ve větší nebo menší míře zahrnovaly změny sociálního řádu. Historický radikalismus je vhodné odlišovat od moderního označení radikál. Především je však třeba odlišovat termín radikální, který označuje zásadní změny, jež jdou na podstatu neboli kořen (radix) věci, od extremismu, který označuje krajní polohy v levicové nebo pravicové politice.

Historicky došlo k nárůstu raných radikálních požadavků týkajících se svobody a volební reformy ve Velké Británii během americké a francouzské revoluce, do té míry, že někteří radikálové začali požadovat republikánské zřízení, zrušení šlechtických titulů, přerozdělení vlastnictví a svobodu tisku. V 19. století se ve většině Evropy začal pojem radikální používat pro označení progresívní liberální ideologie. Od kritiky kapitalismu a jeho liberální ideologie díky nástupu dělnického hnutí, hnutí pracujících a obecněji socialistického hnutí později v 19. století se pojem radikální začal používat v souvislosti se socialistickým hnutím. V tomto smyslu se používá dodnes.[zdroj⁠?] V červenci 2019 Miloš Zeman k radikalismu ve smyslu návratu ke kořenům přiřadil hnutí Svoboda a přímá demokracie,[1] které v programu akcentuje vlastenectví a přímou demokracii a levicovými publicisty bývá hodnoceno jako extrémně pravicové až fašistické či populistické.

Radikalismus můžeme definovat jako kritické zpochybňování existujících okolností a hlásání reformy nebo zrušení těchto okolností. Nelze být vnímán jako plnohodnotné politické přesvědčení, jde spíše o postoj, jehož obsah i forma se mění podle politické kultury a politických okolností, v nichž se radikálové nacházejí. Tento postoj se ale opírá o jisté ideové kořeny, které považuje za základní hodnoty a dle kterých se snaží přizpůsobit budoucí stav společnosti.[2]

  1. SPD není extremistická, ale radikální, řekl Zeman ve videozdravici členům hnutí, Lidovky.cz, 13 .7. 2019, ČTK
  2. DANICS, Štefan; TEJCHMANOVÁ, Ladislava. Extremismus, radikalismus, populismus a euroskepticismus. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského Praha, 2017. S. 79. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search