Supercela

Na tento článek je přesměrováno heslo Supercell. Tento článek je o meteorologickém jevu. O herním studiu pojednává článek Supercell (společnost).
Supercela
Schematický řez supercelou
Satelitní pohled na supercelu poblíž města Siren, Wisconsin, USA (barevně upraveno)
Řez supercelou při zemském povrchu. RFD a FFD – oblasti sestupných proudů v zadní a přední části bouře; U – oblast výstupných proudů; I – rozhraní mezi proudy; šedě – radarové echo: H – hákové echo (charakteristické právě pro supercelární bouře), V – echo se slabší odrazivostí tvaru V

Supercela (anglicky supercell) či supercelární bouře je typ konvektivní bouře tvořená jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou,[1] na rozdíl od některých zjednodušujících definicí ale ve skutečnosti nejde o jedinou stabilně přetrvávající buňku. Část bouře rotuje kolem své vertikální osy, zejména v oblasti silného vzestupného proudu. Tato rotující oblast v bouřkové buňce se označuje jako tzv. mezocyklóna a dosahuje průměru v řádu jednotek km. Právě v souvislosti s výskytem supercel dochází ke vzniku nejničivějších tornád na americkém středozápadě. Supercely bývají často doprovázeny intenzivními elektrickými výboji blesků a prudkým, přívalovým deštěm ale zejména krupobitím, jež bývá nezřídkakdy silné (tj. s průměrem krup nad 2 cm), v některých případech se objevují i obří kroupy (tj. s průměrem nad 5 cm).

  1. Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2020-04-21]. Heslo supercela. Dostupné online. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search