Troop on kõnekujund, sõnade mäng, retooriline võte või väljend, mis seisneb tähenduse ülekandes. Troop on keeleline kujundusvõte, mille abil luuakse piltlik kujund või mingi väljendi asemel kasutatakse mittesünonüümseid sõnu. Mitte segi ajada tropoloogilise lugemisega, mis on vanade tekstide eksegeesi tüüp (nt võrdum).
Kõnekujund annab tekstile või kõnele juurde ilmekust ja vaheldusrikkust. Kõnekujundeid on nimetatud ka stiilikujunditeks ja retoorilisteks figuurideks. Kõnekujuneid kasutatakse laialdaselt kirjandusteostes (mitte akadeemilistes), luules ja igapäevastes kõnedes.[1]
Kõnekujundite hulka kuuluvad metafoor, metonüümia, iroonia jms. Kõnekujundite määratlemine on oluline tänapäeva kirjanduskriitikas, eriti teksti dekonstrueerimisel. Michel Foucault püüdis leida mingil ajastul valitsevaid kõnekujundeid/troope, mis olid tal episteemi osad.
Sõna "troop" on tulnud vanakreeka keelest τρόπος (tropos), mis tähendab pööret, suunda, teed, mis omakorda on seotud tegusõnaga τρέπειν (trepein), mis tähendab pööramist, suunamist, muutmist.
<ref>
-silt. Viide nimega :0
on ilma tekstita.
© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search